Ponuka

Dornfelder

Dosahované vína bývajú výbornej kvality, tmavočervenej farby, jemne aromatickej vône a chuti. Pre svoju intenzitu farby je v Nemecku cenená ako surovina pre zvyšovanie farebnosti červených vín i pre zrenie v sudoch barrique.

Pôvod a rozšírenie:
Odroda bola vyšľachtená v roku 1955 na Štátnom výukovom a výskumnom ústave pre vinohradníctvo a ovocinárstvo vo Weinsbergu v Nemecku. Vznikla ako kríženec Helfensteiner x Heroldrebe. V Nemecku sa jedná o veľmi populárnu modrú muštovú odrodu, ktorá zaznamenáva v poslednom desaťročí nevídaný rozmach. U nás ešte nepatrí medzi zaregistrované odrody, ale jej popularita je značná. V ČR je uznaná od roku 2004 a pestuje sa tam na 40,5 ha výsadieb.

Morfológia:
List: Veľký, tmavozelený, 5 – laločnatý, stredne hlboko vykrajovaný. Čepeľ má mechúrkovitý povrch, na spodnej strane je husto štetinatá. Stopka listu je stredne dlhá.
Strapec: Stredný až veľký, stredne hustý až redší, valcovitý.
Bobuľa: Veľká, guľatá, modročierna, s voskovým osrienením.

Fenológia:
Nástup odrody do väčšiny fenofáz je skorý. Odroda pomerne skoro pučí i mäkne. Zrelosť hrozna nastáva od polovici septembra do polovice októbra v závislosti od zrelosti akú chceme dosiahnuť.

Dunaj

Dunaj je veľmi kvalitná odroda. Dáva vína tmavočervenej farby, s výraznou chuťovou plnosťou. V chuti a vôni sú tóny prezretých čerešní a višní, ktoré prechádzajú až do veľmi zaujímavých čokoládových tónov.

Pôvod a rozšírenie:
Odrodu vyšľachtila vo Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave D. Pospíšilová. Pochádza z trojitého kríženia odrôd (Muškát Bouchet x Oporto) x Svätovavrinecké.
Pestuje sa iba u nás a okrajovo v ČR. Na Slovensku tvorí 0,024 % vinohradov. Uznaná bola v roku 1997.

Morfológia:
List: Stredne veľký, tmavozelený, okrúhly, 5 – laločnatý so stredne hlbokými výrezmi. Spodná strana listu je husto chĺpkatá. Stopka je stredne dlhá, jemne štetinatá.
Strapec: Stredne veľký, viac kónický, stredne redší. Hlavná os sa výrazne vetví a často vytvára zdvojené strapce.
Bobuľa: Stredne veľká, 15 x 14 mm, guľatá, modrá so silným voskovým povlakom.

Fenológia:
Na jar pučí neskôr, kvitne však medzi prvými odrodami a rovnako skoro bobule mäknú. Celé jeho vegetačné obdobie je kratšie, lebo hrozno dozrieva už koncom septembra, kedy ho možno zberať.

zdroj: www.vino.sk